صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 422331
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
 
ث حسن خیاطی

آیت الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه درجلسه روز شنبه مسئولان قضایی ضمن تاکید بر سیاستهای اصولی دستگاه قضایی برای برخورد قانونی با ناهنجاری های اجتماعی و رسیدگی قضایی بدون در نظر گرفتن گرایش های سیاسی از وجود یک جریان آشکار در جامعه که در حال ایجاد تفرقه است خبر داد.
تصریح وی بر برخوردهای قضایی قاطع با متخلفان و مجرمانی که قصد فتنه انگیزی در جامعه را دارند و اینکه این برخوردها از وظایف ذاتی دستگاه قضایی به شمار می رود و تفاوتی هم در برخوردها وجود نخواهد داشت و اجرای قانون را ملاک دانستن نشان از عزم دستگاه قضایی برای مقابله با جریان مرموزی داردکه وظیفه خود را ایجاد تفرقه درجامعه می داند.
بدون شک یکی از دلایل بوجود آمدن وضعیت کنونی کوتاهی در انجام وظیفه برخی دستگاههای مسئول در نظارت و برخورد صحیح با تخلفات آشکار برخی اشخاص و گروههای سیاسی و همینطور نشریات وابسته به آنهاست و این سستی در انجام وظیفه باعث بوجود آمدن حاشیه امن کاذب برای برخی افراد و گروههایی شده است که احساس می کنند می توانند هر آنچه را که فکر می کنند علیه گروه رقیب یا افراد مخالف با اندیشه های خود بگویند یا بنویسند.
همزمان در روزها و هفته های اخیر شاهد دریافت تذکرهای پی در پی توسط برخی نشریاتی بودیم که فارغ از نوع گرایشات سیاسی آن ها عمدتا انعکاس دهنده اخبار و تحلیلهایی هستند که در تقابل با همین جریان تفرقه انگیز است .
اینکه این تذکرات اصولا از جایگاه قانونی برخوردار بوده است یا نه و اینکه تذکر دهندگان نیتی غیر از اجرای صوری قانون را در سر می پروراند یا در پی هدف دیگری هستند جای بحث دارد اما نکته حائز اهمیتی که در این میان وجود دارد این است که اگر اراده صادقانه ای برای برخورد با تخلفات مطبوعاتی وجود دارد چرا به همین جریان آشکار که در حال تفرقه انگیزی در جامعه می باشد و بر خلاف دستورات دینی و اخلاق مطبوعاتی هر کس را که بخواهد زیر ضربات تهمت می گیرد و علیه بسیاری از افراد شناخته شده نظام جمهوری اسلامی ایران و حتی مقدسات دینی می نویسد و می گوید و درحال تخریب است تذکر داده نمی شود
آیت الله صادق لاریجانی در همان جلسه مسئولان قضایی به صراحت این نکته را مورد اشاره قرار داده و گفت : « جریان آشکاری در جامعه قصد فتنه انگیزی و ایجاد تفرقه در میان مردم و مسئولان کشور دارد و قصد دارند باترویج برخی دسته بندیها آنان را در مقابل نظام و رهبری قرار دهند. فتنه انگیزان حتی به بزرگان حوزه های علمیه هم رحم نکرده و برخی از شخصیتهایی که نه تنها افتخار حوزه های علمیه وکشور ایران بلکه افتخار جهان اسلام هستند را مورد تعرض قرار داده اند. »
این اصل که همه در برابر قانون یکسان هستند و داشتن مسئولیتهای اداری یا کشوری و لشگری مصونیت برای افراد در برابر قانون ایجاد نمی کند نکته ای است که دارای اهمیت فراوانی برای مجریان قانون است . در واقع آنهایی که مبادرت به فتنه انگیزی می کنند و در این کار جرات وجسارت را نیز به حد اعلا رسانده اند از همین زاویه وارد شده اند. آنها مشاهده کرده اند که در برابر کارهای خلافی که انجام می دهند مجریان قانون یا به دلیل ملاحظات سیاسی و یا هر دلیل دیگری از اجرای « مرقانون » در باره آنها بازمانده اند و این خود بهترین دلیل و بهانه برای ادامه قانون شکنی ها و بالاتر رفتن جرات ها و جسارتهای آنهاست .
عجیب است درحالیکه رهبر معظم انقلاب در توصیه های پی در پی خود نسبت به تخریب افراد به ویژه شخصیت ها و چهره هایی که در نظام اسلامی ایران دارای جایگاه خاص هستند هشدار می دهند و همواره به حرکت در مسیر ایجاد وحدت و همدلی توصیه می نمایند جریان خاصی که بیشتر از همه سنگ پیروی از ولایت و رهبری را به سینه می زنند کم توجه ترین افراد به این توصیه ها هستند.
اینکه رئیس محترم قوه قضائیه بر وجود این جریان تاکید و تصریح نموده در شرایط فعلی قطعا نکته بااهمیتی است . این همان نکته ای است که پیش از این برخی از دلسوزان نظامی اسلامی آنرا ابراز کرده و درباره آن اظهار نگرانی کرده بودند. یعنی جریان شناسی فتنه . ورود عالی ترین مسئول قضائی کشور به این عرصه و تصریح به وجود این جریان خطرناک این امیدواری رابوجود می آورد که قدم های بعدی نیز در این زمینه به درستی و بی معطلی برداشته شود و با قاطعیت و سرعت ریشه های این تحرکات و تفکرات خطرناک شناسایی و با آن برخورد شود.
مسئولان محترم دستگاه قضائی قطعا به این نکته توجه دارند که فقط تذکر دادن به یک مسئول که وظیفه او نظارت بر حسن جریان تبادل اخبار و افکار واندیشه هاست را نمی توان برخورد ریشه ای دانست . زمینه هر گونه تبعیض و برخورد قبیله ای با سواستفاده های رسانه ای و سایر امکانات تبلیغی را از بین بردن کاری است که افکار عمومی از قوه قضائیه انتظار دارد. شهدای این ملت خون خود را نداده اند تا عده ای با قلم ها و زبان های مسموم به تخریب چهره های اصیل انقلاب بپردازند و عده ای نیز با تکیه بر جایگاه های قدرت و دسترسی به بیت المال از آنها حمایت کنند.بی تفاوتی در برابر چنین جریان هائی علاوه بر پاسخگوئی به افکار عمومی پاسخگوئی در آخرت و در پیشگاه عدل الهی را نیز به همراه دارد.
واقعا چه کسی باید پاسخگوی این سئوال باشد که چرا هفته نامه ای که با انواع توهین ها و هتک حرمتها علیه مسئولین نظام و با هدف ایجاد تفرقه در میان ارکان نظام منتشر می شود و مرجع قضایی حکم توقیف آن را صادر می کند بدون توجه به این حکم بتواند چاپ دوم خود را نیز بدون مزاحمتی منتشر و راهی کیوسک مطبوعات نماید برخورد ریشه ای با عوامل تفرقه انداز توقیف یک نشریه نیست بلکه برخورد قانونی باعوامل انتشار دهنده آن است که به اشاره درست رئیس قوه قضائیه احساس می کنند از حاشیه امن برخوردارند. آیا اراده ای برای از بین بردن این حاشیه امن وجود دارد

X